Adana Kebabı Nasıl Yapılır

Adana Kebabı Nasıl Yapılır?

Posted on by hasankolcuoglu in 1 Comment

Adana Kebabı Nasıl Yapılır? İŞİN SIRRI ERKEK KUZUDA Adana kebap denilince ilk akla gelen yerlerden, geçmişi 1910 yılına dayanan ve metrelik kebabın mucidi Adana Hasan Kolcuoğlu Kebap olarak, Adana kebap nasıl yapılır, işin sırrı nedir, ustasından ufak ince detaylar ile bu kadar zahmet gerektiren bir iş ancak aşkla yapıyoruz..
Adana kebap için öncelikle erkek kuzu eti kullanılmalı. İçine konulan kuyruk yağının da erkek kuzudan olması gerekiyor. Adana tabiriyle ‘şerbetli kuyruk’ denir buna. Kestiğiniz zaman cam bardak gibi parlar. Onunla yapılan kebap bulgur gibi dağılır. Ete, yumuşaklık ve lezzet verir. Kıymanız da çok önemli. Etin kaburga ve but kısmının zırhlanması, bir kısmının da makinede kıyılması gerekiyor. Sanıldığı kadar baharat konulmaz, sadece tuz konulur. Bir de, kırmızı biberi doğrar, suyunu sıkar ve kebaba ekleriz. Apayrı bir lezzet verir.” Ayriyeten liste olarak Adana kebabı yapmak isteyenlere ;
MALZEMELER
1 adet kuzu budu
Bir miktar ev kıyması ve makine kıyması
Kuyruk yağı
Kırmızı biber
Kırmızı toz biber
Tuz

Kuzu etini sıyırıp butu açıyoruz. Eti temizliyoruz. Ev kıyması, makine kıyması ve kuyruk yağını zırhlıyoruz. Tuzunu ekleyip iyice yoğuruyoruz. Yoğururken malzemelerin birbirini tutması için su ekliyoruz. Kırmızı biberleri ikiye bölüp çekirdeklerini çıkartıyor ve ince ince kıyıyoruz. Suyunu sıkıp çıkardıktan sonra kıymaya ekliyoruz. Kırmızı toz biberi de ekleyip yoğruyoruz. Hazırladığımız malzemeyi incelterek ve elimize yapışmaması için su ile ıslatarak şişe diziyoruz. Şişte sadece elimizle tutacak kadar yer bırakıyoruz. 6-7 dakika kömür ateşinde her iki tarafı da nar gibi kızarana dek pişiriyoruz.
Ve o muhteşem Adana kebabını sizlerde bu ufak detaylar ile mükemmel bir lezzet yakalayabilirsiniz. Not: daha iyi bir lezzet ve sunum için sizleri en iyi şekilde Hasankolcuoğlu na bekleriz.

Bir cevap “Adana Kebabı Nasıl Yapılır?”

  1. Emel dedi ki:

    Adana kebabını hakiki olmasını istiyorsan hasan kolcuoğlun’da yiyeceksin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir